niedziela, 12 marca 2017

Zrób to sam, czyli jak stworzyć chwost do bransoletek i innej biżuterii.Hej Kochani :)
 
Niestety długo mnie tutaj nie było, brak internetu albo dostęp tylko z poziomu telefonu komórkowego jest nie lada utrudnieniem :(.

 Jednak nie poddaje się i gdy tylko uda mi się złapać okazję na „neta” w laptopie pędzę na mojego bloga żeby poczęstować Was dawką świeżych informacji :)
 
Dzisiaj postanowiłam poświęcić ten post, 
krótkiemu instruktażowi : Jak zrobić chwost?

Czyli idealną ozdobę, która może Nam zastąpić np. Zawieszkę lub znaleźć się razem z nią na bransoletce, naszyjniku czy kolczykach. 

Jesteście gotowi?? No to do dzieła :)

CO POTRZEBUJESZ:

- nitkę (zwykła nitka do szycia, możesz też użyć kordonka lub muliny, jednak ja wolę nitkę, gdyż jest cieńsza i „zgrabniejsza” w efekcie końcowym)
- nożyczki
- szczypce
- kółeczka montażowe
- kawałek kartonika, coś sztywnego do nawijania nici

....No i troszkę przestrzeni do pracy :)

Dzięki małemu nakładowi czasu pracy i używanych materiałów, każdy z Was w domowych warunkach może wyczarować takie cuda :)

1. Zaczynamy od nawijania Naszej nitki na tekturkę, nie ma specjalnej zasady co do "ilości" owinięcia tekturki, robimy to według własnej koncepcji, w zależności czy chcemy otrzymać chwost grubszy , bardziej "puszysty" czy szczuplejszy. 

 
Ważne jest abyśmy w miarę możliwości nie nawijali nitki na zbyt szeroką powierzchnię, gdyż przy późniejszym wiązaniu supełka może być ciężej ją ścisnąć.


2. Gdy już mamy odpowiednią grubość Naszej nitki, nawiniętą na tekturkę, ucinamy ją od całej szpulki. Z reszty ucinamy dłuższy kawałek nitki (ważne jest aby był na tyle długi aby móc go złożyć na pół i związać na minimum 2 supełki). Gdy już mamy odcięty kawałek, przekładamy go pod nawiniętą nitką .


Odginając lekko tekturkę, wkładamy nitkę pomiędzy nią a nawiniętą wcześniej . Przeciągamy ucięty kawałek nitki ku wierzchołkowi Naszego chwosta i zawiązujemy 2 supełki, ściskając mocniej.


3. Gdy już mamy związana nitkę i jesteśmy pewni że nic Nam się nie obluzuje, dół chwosta (przeciwną stronę do tej części którą wiązaliśmy supełkiem), przecinamy nożykiem lub nożyczkami


4. Po rozcięciu nawleczonej już nitki, na środku , w miejscu wiązania przekładamy kółeczko montażowe( oczywiście ten etap można wykonać zanim rozetniemy dół Naszej ozdoby).5.  Następnym etapem Naszej pracy jest związanie Naszego chwosta. W tym celu ucinamy kolejny kawałek nitki, pamiętając o jej odpowiedniej długości, aby móc ją swobodnie złożyć na pół. 
Ucięty kawałek nitki kładziemy na Naszej powierzchni roboczej, a na nią kładziemy Nasz chwost 

Nitkę zawiązujemy na dwa supełki, mocno ściskając jej końce. 

6. Ostatnim etapem jest przycięcie i wyrównanie Naszego chwosta, to już zostawiam Wam, bo w zależności od pomysłu możecie zrobić go malutkiego i krótkiego np. do projektu bransoletki lub długi do projektu naszyjnika :) Reszta w Waszych rękach Kochani :)

 

1 komentarz: